Przejdź do treści

HISTORIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W WIEPRZU

Jednostka OSP Wieprz założona została w 1925 roku. Założycielami byli:

  • Jan Klich – ówczesny kierownik szkoły,
  • Jan Sanetra,
  • Michał Wrona,
  • Karol Piątek,
  • Jan Sanetra II,
  • Michał Sanetra.

Pierwszym prezesem został Jan Klich, a naczelnikiem Jan Sanetra. W 1925 roku z pomocą społeczeństwa druhowie rozpoczynają budowę remizy, a w roku 1926 został zakupiony pierwszy sprzęt gaśniczy:

  • motopompa M-400,
  • kilka węży,
  • bosaki,
  • 20 hełmów mosiężnych.

W tym samym roku mieszkańcy wsi fundują sztandar jednostce OSP Wieprz. Osiem lat później, w 1934 roku OSP dostaje pierwsze wyrazy uznania za swoją działalność w postaci dyplomu uznania od Powiatowej Rady Narodowej w Krakowie za ratowanie dobytku oraz mostu w Wieprzu podczas powodzi. W latach następnych jednostka rozwija się coraz bardziej, przybywa sprzętu, członków lecz rozwój ten powstrzymany został w 1939 roku przez wybuch wojny i okupację hitlerowską. Mimo ograniczeń i zakazów władz okupacyjnych straż działa nadal.

Członkowie OSP Wieprz ukrywają przed wrogiem sztandar u druha Alojzego Żuławskiego, zaś hełmy i ubrania ukrywa druh Michał Wrona. Niezależnie od tego strażacy brali czynny udział w walce z okupantem w formie sabotażu na kolei, w ruchach oporu oraz w sabotażu w przemyśle hitlerowskim.

Już w kwietniu 1945 roku tuż po wycofaniu się okupanta z rejony Żywiecczyzny druhowie wznawiają swoją działalność. Powraca sztandar, kompletowany jest sprzęt i rozpoczyna się nabór nowych strażaków oraz szkolenie i podnoszenie gotowości bojowej.
W okresie powojennym jednostka znacznie podnosi swoje wyszkolenie. W 1948 roku zakupiono motopompę M-800 oraz rozpoczęto budowę nowej remizy. W tym czasie pojawił się pierwszy samochód marki Adler. 

Duży wkład w rozwój jednostki mają mieszkańcy, którzy wspierają ją duchowo, a także finansowo podczas zbiórek ulicznych oraz licznych zabaw dochodowych organizowanych przez OSP.

W 1952 roku zakupiony zostaje samochód marki Bedford pochodzący z demobilu, który został starannie wyremontowany przez strażaków i służył kilka lat.
W latach tych OSP Wieprz bierze udział w zawodach pożarniczych oraz w akcjach gaśniczych.

W 1961 roku Gromadzka Rada Narodowa w Wieprzu zakupiła samochód marki Lublin, który po zaadaptowaniu do potrzeb straży służył aż do 1979 roku.

W 1965 roku w 40 rocznicę założenia OSP Jednostka liczy 32 członków czynnych oraz 4 wspierających. Prężnie działa pozyskując nowych członków, a także coraz więcej sprzętu. 

W 1979 roku otrzymujemy fabrycznie nowego Żuka przekazanego przez Komendę Powiatową Zawodowej Straży Pożarnej w Żywcu.

W latach 1979-87 jednostka rozwija swoją działalność uczestnicząc w wielu uroczystościach oraz zajmuje czołowe miejsca w zawodach. Nawiązuje współpracę z młodzieżą, co procentuje powstaniem w 1987r. Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, której postawa pozwala sięgnąć po pierwsze miejsce w zawodach szczebla gminnego, powiatowego, a w roku 1988 drużyna tryumfuje nawet na szczeblu wojewódzkim.

W 1991 zachodzą zmiany w zarządzie i od tej pory zmienia się polityka wewnętrzna OSP. Zostaje nałożony większy nacisk na rozwój, unowocześnienie oraz zwiększenie gotowości bojowej. I tak w 1992r. Rozpoczyna się pierwszy remont remizy, a konkretnie zmiana elewacji. W 1996 rozbudowa zaplecza socjalnego oraz remont boksów garażowych.

W 1997 po długich staraniach Zarządu jednostki trafia do nas pierwszy samochód pożarniczy z prawdziwego zdarzenia, a mianowicie Jelcz GCBA 6/32. Został on zakupiony przez Urząd Gminy Radziechowy – Wieprz z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku Białej, a pochodził z zakładu Fiat Auto Poland w Bielsku Białej.

W latach następnych sukcesywnie przybywało i druhów i sprzętu, a druhowie mieli pełne ręce roboty przy gaszeniu pożarów, natomiast w roku 1997 oraz 2000 podczas powodzi, która nawiedziła Żywiecczyznę. Z  inicjatywy Zarządu OSP Wieprz w porozumieniu z Zarządem OSP Bystra brać strażacka funduje w 1998 roku witraż składając tym samym hołd patrowi strażaków – św. Florianowi. Witraż zostaje zamontowany w jednym z okien kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Wieprzu. 

W roku 2001 druhowie spotykają się na uroczystości z okazji 75-lecia założenia OSP Wieprz podczas, której zostaje przekazany sztandar ufundowany przez społeczeństwo w ramach uznania i podziękowania za ofiarną służbę na rzecz wsi.

W roku 2008 realizując postanowienia podjętej uchwały przez Zarząd Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Radziechowy –  Wieprz mający na celu poprawę gotowości bojowej na terenie gminy, OSP Wieprz pozyskuje lekki samochód ratowniczo – gaśniczy VW T4 Syncro w zamian za wysłużonego już Żuka. Przekazanie tego samochodu następuje dnia 10.05. 2008 roku w obecności zaproszonych gości na terenie obiektów sportowych LKS Jedność Wieprz.

Na przełomie lutego i marca 2009 roku jednostka nasza przeprowadza remont zabudowy samochodu GCBA 6/32 na podwoziu Jelcz. Prace remontowe przeprowadziła firma Dragon Fire z Dąbrowy Górniczej.

W kolejnych latach druhowie kładą nacisk na szkolenie strażaków poprzez liczne ćwiczenia oraz kursy, podejmują współpracę z młodzieżą co owocuje bardzo dobrymi wynikami uzyskiwanymi z zawodach sportowo – pożarniczych.  Po latach niepowodzeń na zawodach szczebla powiatowego w 2011 roku, OSP Wieprz znowu powraca do ścisłej czołówki powiatu zajmując 3 miejsce w Powiatowych Zawodach sportowo – pożarniczych w Żywcu.

Od 2010 roku Zarząd OSP Wieprz czyni starania o pozyskanie nowego samochody ratowniczo gaśniczego. Posiadając wkład własny oraz dotację z Urzędu Gminy, otrzymaliśmy dofinansowanie oraz promesę od Zarządu Wojewódzkiego OSP w Katowicach na zakup wyżej wymienionego samochodu. Na obecną chwilę oczekujemy na odbiór nowego samochodu.

W 17 listopada 2012 roku po kilkuletnich zmaganiach z przeciwnościami losu, delegacja z naszej jednostki wybrała się po odbiór upragnionego wozu bojowego do przedsiębiorstwa specjalistycznego BOCAR w Korwinowie. Jakaż to radość zapanowała wśród nas kiedy wchodząc do hali produkcyjnej zobaczyliśmy czekającego na nas nowiutkiego Mercedesa Atego 1429 AF.

Zaraz po powrocie został doposażony i już następnego dnia wszedł na podział bojowy w zastępstwie za wysłużonego Jelcza 004.

28 kwietnia 2013 roku odbyło się uroczyste poświęcenie oraz przekazanie samochodu bojowego GBA Mercedes Atego 1429, które poprzedziła msza święta Niepokalanego Serce NMP Wieprzu pod przewodnictwem księdza kapelana Zygmunta Bernata oraz proboszcza miejscowej parafii księdza Jerzego Matura. Uroczystość przekazania odbyła się na obiekcie sportowym GKS Radziechowy Wieprz.

Ciąg dalszy nastąpi…